کال تو اکشن یا CTA شما می‌تواند تأثیر مستقیمی بر نرخ تبدیل و درآمد شما داشته باشد. تبلیغات و محتوای عالی در بازاریابی ضروری است؛ اما CTA کاربران را به مشارکت فعال تشویق می‌کند. چند بار به دلیل یک CTA قوی روی مانند «صندلی‌ها محدود است-همین حالا رزرو کنید» روی آن کلیک کرده‌اید؟ CTAها از استراتژی‌های زیادی برای جذب کاربران استفاده می‌کنند. در این مقاله به طور کلی این که کال تو اکشن چیست و انواع آن کدام است را بررسی می‌کنیم.

 

کال تو اکشن چیست؟

کال تو اکشن عبارتی مختصر و کوتاه است که خوانندگان را به انجام عمل مورد نظر راهنمایی می‌کند. ممکن است این کار شرکت در خبرنامه، اشتراک‌گذاری پست، نوشتن نظرات یا دانلود چیزی مانند کتاب الکترونیکی و … باشد.

اگر CTA نداشته باشید، حتی اگر خوانندگان شما به برندتان علاقه‌مند باشند، نمی‌دانند در ادامه چه کاری باید انجام دهند. به عبارتی دیگر، گنجاندن یک CTA در انتهای محتوای خود مانند این است که خوانندگان خود را کمی به سمتی که می‌خواهید بروند متمایل کنید. به هر حال برای آن که کاربر روی CTA شما کلیک کند، نیاز به انگیزه دارد و باید دلیلی برای این کار به او بدهید.

اگرچه CTAها معمولاً در انتهای محتوا قرار می‌گیرند، اما می‌توان بیش از یک بار از آن‌ها استفاده کرد و در نقاط مختلفی از محتوا آن‌ها را به کار برد. به عنوان مثال، برخی از وب‌سایت‌ها از CTAهای پاپ آپ استفاده می‌کنند. اما ممکن است این کار برای برخی مخاطبان آزاردهنده باشد و برعکس نتیجه مثبای از CTA خود نگیرید.

گزینه دیگر استفاده از کال تو اکشن اسلایدی است. زمانی که خوانندگان به نقاط خاصی از محتوای شما می‌رسند، این نوع CTA ها وارد آن قسمت می‌شوند و اختلالی در خواندن محتوا هم به وجود نمی‌آورد و می‌تواند گزینه مناسبی برای استفاده از CTA باشد.

 

کال تو اکشن چه کاربردی دارد؟

یک CTA خوب و خوش‌ساخت می‌تواند به معنای تفاوت بین فروش یا عدم فروش محصول باشد. CTA در بسیاری از مراحل سفر مشتری استفاده می‌شود. کاربر می‌تواند برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد یک پست، اشتراک در خبرنامه یا شروع استفاده آزمایشی از یک محصول کلیک کند. با حذف CTAها از محتوای خود، کاربر را به این فکر می‌اندازید که بعدا از آن چه کاری انجام دهد، زیرا مرحله بعدی مشخصی برای آنها تعیین نشده است. مهم نیست که نسخه فعلی شما چقدر خوب است، اما اگر CTAهای قانع‌کننده‌ای را در زمان‌های مناسب ارائه ندهید، مشتریان بالقوه خود را از دست می‌دهید.

CTAها همچنین فرصت‌های خوبی برای بازاریابان برای انجام A/B تست هستند. می‌توانید از عبارت‌های مختلفی برای کال تو اکشن خود استفاده کنید و سپس پس از ارزیابی داده‌های به دست آمده از رفتار کاربر، تصمیم بگیرید که از چه مدل عبارتی بیشتر در  CTAهای خود استفاده کنید.

 

انواع مختلف CTA چیست؟

CTA‌ها می‌توانند اشکال مختلفی داشته باشند و در واقع می‌توانند هر نوع محتوایی باشند که کاربر را درگیر خود کند. در ادامه چند مورد از رایج‌ترین آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

 

نمونه های کال تو اکشن

عضویت از نمونه های رایج کال تو اکشن

یک CTA بسیار رایج است که کاربران را به پیوستن به خبرنامه، باشگاه، اشتراک یا گروه‌های دیگر تشویق می‌کند. این CTA می‌تواند به صورت “اکنون به ما بپیوندید” باشد. محتواهای بسیار جذابی می‌توان برای این نوع کال تو اکشن نوشت و خلاقیت به خرج داد. اما در نهایت باید با این خلاقیت کاربر را به انجام مقصود هدایت کنید.

 

کال تو اکشن ثبت‌نام

این کال تو اکشن هم شبیه به عضویت است. اما ثبت‌نام بیشتر برای وبینارها، دوره‌ها و رویدادهای دیگر استفاده می‌شود. متخصصین تبلیغات و بازاریابی از حس فوریت در این CTAها استفاده می‌کنند، مانند: «هم‌اکنون ثبت‌نام کنید».

 

اطلاعات بیشتر یا مطالعه بیشتر یکی از انواع CTA

این CTAها اغلب برای محصولات یا خدماتی استفاده می‌شوند که قیمت بالایی دارند. آن‌ها همچنین می‌توانند برای دوره‌های جامع یا مشاغل خدماتی پیچیده‌تر نیز استفاده شوند. مردم به زمان بیشتر و اطلاعات دقیق‌تری نیاز دارند، بنابراین این CTA به آن‌ها فضایی برای تصمیم‌گیری می‌دهد. گام بعدی حتی می‌تواند تماس فروشنده با آن‌ها برای اجرای دمو باشد.

 

آزمایشی شرکت کنید، از CTAهای هوشمندانه

اشتراک به صورت آزمایشی و رایگان، مخصوصاً در شرکت‌های نرم‌افزاری بسیار رایج است و به کاربران این امکان را می‌دهد که محصولات را قبل از تصمیم نهایی امتحان کنند. استفاده رایگان راهی عالی برای تبدیل کاربر به خریدار است؛ زیرا کاربرانی که یک دوره آزمایشی رایگان را شروع می‌کنند، به احتمال زیاد آن دوره را خریداری می‌کنند.

 

اکنون خرید کنید، از انواع CTAهای دارای فوریت

برخی از خریدها نیازمند تصمیماتی ساده و سریع هستند. به عنوان مثال، یک محصول زیر 100 هزار تومان که به راحتی قابل توضیح است. یک کتاب هم ممکن است مثال خوبی باشد. کاربر درباره کتاب می‌شنود، برخی از نظرات را می‌خواند و آماده خرید می‌شود. این نوع CTAها برای سایت‌های تجارت الکترونیک معمولی هستند. می‌توان این کال تو اکشن‌ها را به گونه‌ای نوشت که فریبنده‌تر باشند، مانند: «اکنون بخرید و تحول خود را از امروز شروع کنید».

 

این مواردی که ذکر شد تنها چند نمونه از کال تو اکشن‌ها هستند. اما CTAها می‌توانند شامل هر چیزی باشند که کاربران را به تعامل تشویق کند. بسته به خلاقیت کمپانی‌ها می‌تواند این CTAها تعامل را افزایش دهند.

 

ساخت کال تو اکشن قانع کننده

صرف وجود یک CTA برای تبدیل کاربران شما به یک مشتری کافی نخواهد بود. برای ایجاد CTAهایی که قانع کننده هستند، باید کمی تلاش کنید. در ادامه نکاتی وجود دارد که بهتر است از آن‌ها برای ایجاد یک فراخوان مناسب استفاده کنید.

 

ساخت CTA کوتاه و متمرکز

CTA شما نباید بیش از یک یا دو جمله طولانی باشد. باید به خوانندگان توصیه کند که اقدام خاصی انجام دهند و دلیل روشنی برای انجام آن ارائه دهد. اگر بخواهید مورد دیگری را اضافه کنید، خوانندگان خود را از کاری که می‌خواهید انجام دهند منحرف خواهید کرد.

 

قرار دادن کال تو اکشن در جای مناسب

حتی اگر از CTA درون متنی در انتهای محتوای خود استفاده می‌کنید، باید از یک دکمه CTA نیز در زیر آن استفاده کنید. تشخیص CTAهای دکمه‌ای حتی هنگام نگاه سطحی به محتوا نیز بسیار ساده‌تر است. علاوه بر این، از رنگ‌های متضاد استفاده کنید تا CTA از بقیه محتوای شما جدا شود.

 

کال تو اکشن جذاب

 

استفاده از لحن خاص در ساخت کال تو اکشن

از کلمات ساده و مستقیمی استفاده کنید که باعث تحریک به عمل می‌شوند، مانند “دانلود” یا “تماس” و همچنین کلماتی که فوریت را تحریک می‌کنند، مانند “اکنون” یا “امروز” تا نرخ کلیک CTA افزایش یابد.

 

داشتن لندینگ مناسب برای کال تو اکشن‌ها

اطمینان حاصل کنید که هر CTA منحصر به فرد دارای یک لندینگ مربوطه است. اگر پیشنهادات یا زبان مورد استفاده شما یکسان نباشد، خوانندگان گیج خواهند شد، که به نرخ تبدیل شما آسیب می‌رساند.

 

نحوه استفاده از A/B تست برای ساخت CTA

هر مخاطبی به کال تو اکشن‌های مختلف واکنش متفاوتی نشان می‌دهد. هیچ تضمینی وجود ندارد که یک CTA از دیگری بهتر عمل کند.

موفقیت کلی یک فراخوان را می‌توان از طریق فرمول نرخ تبدیل سنجید که تعداد کلیک‌ها تقسیم بر تعداد نمایش‌ها یا دفعات مشاهده CTA را محاسبه می‌کند.

برای آزمایش اثربخشی CTAهای مختلف در وب سایت یا لندینگ خود، می‌توانید از A/B تست استفاده کنید. شما می‌توانید برای نیمی از مخاطبین از یک نوع CTA و برای نیمی دیگر از نوع دیگری CTA استفاده کنید که به این کار اصطلاحا A/B تست می‌گویند. در نهایت می‌توانید بررسی کنید نرخ تبدیل کدام یک بیشتر بوده است و CTA خود را بهینه‌تر کنید.

 

سخن آخر

کال تو اکشن محتوایی است که سعی می‌کند مخاطب را به انجام کاری وادار کند. از این رو با ایجاد یک CTA مناسب و خلاقانه می‌توان به اهداف تجاری رسید. محتوای کال تو اکشن باید به قدری انگیزاننده باشد که کاربر تمایل به کلیک روی آن داشته باشد. از این رو با رعایت نکات ذکر شده در این مقاله می‌توان کال تو اکشن مناسبی را ایجاد کرد.

 

:منابع

cyberclick

envisionitsolutions

optimizely

عضویت در خبرنامه

اگر به مطالب جدید در حوزه تبلیغات هوشمند علاقه‌مندید، ایمیل خود را وارد کنید.

Loading

پست‌های مرتبط

محاسبه نرخ ctr

نرخ کلیک (CTR) چیست و چگونه محاسبه می‌شود؟

    نرخ کلیک (ctr) نسبت کلیک به نمایش در یک کمپین تبلیغاتی است. CTR با در نظر گرفتن تعداد کلیک‌های یک کمپین تبلیغاتی، تقسیم آن بر نمایش کلی و سپس بیان رقم حاصل بر حسب درصد محاسبه می‌شود. به عنوان مثال، اگر یک شرکت یک کمپین تبلیغاتی را اجرا کند که 10000 بازدید و 500 ایجاد کند، CTR آن کمپین…

عملکرد تبلیغات نمایشی

ارزیابی عملکرد تبلیغات نمایشی

هنگامی که کمپین نمایشی خود را بهینه‌سازی کرده و منتشر کردید، اهمیت بسیاری دارد که عملکرد آن را در حالی که در حال اجراست، اندازه‌گیری کنید. معیارهای سنجش تبلیغات نمایشی، تعداد دفعات دیده شدن تبلیغ شما، تاثیر آن در جلب توجه و اینکه آیا تبلیغ شما برای کسب و کار شما سبب ایجاد درآمد شده است یا خیر را…

تبلیغات نمایشی چیست

تبلیغات نمایشی چیست؟

  اولین تبلیغ بنری در وب در سال 1994 ظاهر شد و یک تبلیغ در قاب مستطیلی کوچک برای AT&T در وبسایت wired.com بود. از آن زمان تا سال‌ها بعد، اصول تبلیغات نمایشی تا حد زیادی ثابت باقی ماند. تبلیغات نمایشی یا بنر تبلیغاتی، شامل بنری در یک وبسایت است که از دیگر اجزای وبسایت متمایز است و کاملاً…