مارکتینگ اتومیشن یک تکنولوژی است که فرآیندهای بازاریابی و کمپین‌های چند منظوره را در چندین کانال به طور خودکار مدیریت می‌کند. با اتوماسیون بازاریابی، کسب و کارها می‌توانند مشتریان را با پیام‌های خودکار از طریق ایمیل، وب، شبکه‌های اجتماعی و متن مورد هدف قرار دهند. پیام‌ها به طور خودکار و براساس مجموعه دستورالعمل هایی به نام گردش کار ارسال می‌شوند. گردش کار ممکن است توسط الگوها تعریف شوند، از ابتدا به صورت سفارشی ساخته شوند، یا در اواسط کمپین اصلاح شوند تا به نتایج بهتری دست یابند.

بخش‌های بازاریابی و فروش از مارکتینگ اتومیشن یا اتوماسیون بازاریابی برای خودکارسازی کمپین‌های بازاریابی آنلاین و فعالیت‌های فروش برای افزایش درآمد و به حداکثر رساندن کارایی استفاده می‌کنند. هنگامی که اتوماسیون به طور موثر برای رسیدگی به وظایف تکراری استفاده می‌شود، کارمندان برای مقابله با چالش‌هایی با درجه بالاتر زمان بیشتری دارند و خطای انسانی کاهش می‌یابد.

اتوماسیون بازاریابی به ایجاد لید، امتیازدهی و همچنین به اندازه‌گیری ROI کلی در کمپین‌ها کمک می‌کند. هرچه کسب و کار شما بزرگ‌تر و پیچیده‌تر باشد، اتوماسیون بازاریابی بیشتر به شما کمک می‌کند. استفاده از مارکتینگ اتومیشن تاثیر بسیاری بر کاهش هزینه‌های بازاریابی و صرفه‌جویی در زمان دارد.

 

کارکرد اصلی مارکتینگ اتومیشن چیست؟

در ابتدایی‌ترین شکل، اتوماسیون بازاریابی مجموعه‌ای از ابزارهایی است که برای ساده‌سازی برخی از زمان‌برترین مسئولیت‌های بازاریابی و فروش مدرن طراحی شده‌اند. از اتوماسیون فرآیند صلاحیت رهبری گرفته تا ایجاد یک مرکز برای ایجاد کمپین دیجیتال و همه چیز در مورد ساده کردن دنیای کسب و کار را شامل می‌شود که بسیار پیچیده و سریع در حال رشد است.

مارکتینگ اتومیشن برای شما این امکان را فراهم می‌کند که یک استراتژی بازاریابی دیجیتال را بدون نیاز به کلیک دستی “ارسال” روی هر ایمیل، پیام، کمپین یا پستی که ایجاد می‌کنید، اجرا کنید. ابزارهای اتوماسیون خوب به شما کمک می‌کنند مخاطبان خود را شناسایی کنید، محتوای مناسب را طراحی کنید و به طور خودکار اقداماتی را بر اساس رفتار مشتری انجام دهید.

هنگامی که کمپین شما شروع به کار کرد، می‌توانید روی کارهای دیگر تمرکز کنید؛ سپس با شروع پیگیری نتایج، برنامه بازاریابی خود را تجزیه و تحلیل کرده و اصلاح کنید. یک استراتژی بازاریابی خودکار می‌تواند در زمان و منابع صرفه‌جویی کند و همچنین درآمد و ROI را نیز افزایش دهد.

 

موارد استفاده از اتوماسیون بازاریابی

اتوماسیون بازاریابی باعث صرفه‌جویی در زمان می‌شود. کارهای تکراری را خودکار می‌کند، خطای انسانی را کاهش می‌دهد و به کسب و کار شما کمک می‌کند به نتایج بهتری برسد. به جای اینکه کارها را به صورت دستی انجام دهید، می‌توانید روی کارهای استراتژیکی مانند برنامه‌ریزی و طراحی کمپین، توسعه هدف، تحقیق بازار، ثبات برند، اندازه گیری KPI و موارد دیگر تمرکز کنید.

اتوماسیون بازاریابی ایمیلی همان چیزی است که بسیاری از افراد با شنیدن عبارت “اتوماسیون بازاریابی” به آن فکر می‌کنند. با این حال، مارکتینگ اتومیشن چیزی بیش از خودکارسازی کمپین‌های ایمیلی است. به عنوان مثال، نرم افزار اتوماسیون بازاریابی می‌تواند وظایف زیر را برای شما ساده‌تر کند:

 • ایجاد لید
 • تقسیم‌بندی مخاطب
 • انجام فروش مکمل (cross-sell) و بیش‌فروشی (up-sell)
 • حفظ مشتری
 • تجزیه و تحلیل و گزارش برای بهینه‌سازی استراتژی‌های بازاریابی و محتوا
 • A/B تست برای دیدن اینکه کدام محتواها، پیشنهادات یا تصاویر بهتر عمل می‌کنند

نرم افزار مارکتینگ اتومیشن همچنین برای بهبود داده‌های مشتری شما و ایجاد پروفایل‌های بهتر مشتری کار می‌کند.  در نهایت می‌توانید از این داده‌ها برای بهبود تجربه مشتری (CX) با ایجاد تجربیات شخصی‌سازی‌شده در سراسر کانال‌ها استفاده کنید.

 


برای مطالعه بیشتر در مورد تکتیک‌های فروش cross-sell و up-sell روی لینک‌های زیر کلیک کنید:

بیش فروشی (upsell) و عوامل موثر در آن

تکنیک فروش مکمل (cross-sell) چیست و فرآیند آن چگونه است؟


انواع نرم افزار مارکتینگ اتومیشن

تعاریف گوناگونی برای مارکتینگ اتومیشن یا اتوماسیون بازاریابی وجود دارد. برخی از تعاریف، سیستم‌ها را برای مدیریت موجودی، قیمت‌گذاری، توزیع، مدیریت درآمد و هوش رقابتی در دسته «ابزارهای اتوماسیون بازاریابی» قرار می‌دهند. با این گفته، در ادامه لیستی از انواع مختلف نرم افزارهایی که می‌توانند به عنوان اتوماسیون بازاریابی طبقه‌بندی شوند، آورده شده است:

 • مدیریت ارتباط با مشتری (CRM)، که فرآیندهای فروش را خودکار می‌کند و داده‌های مشتری، سفارش و محصول را مدیریت می‌کند.
 • اتوماسیون نیروی فروش، که فرآیندهای فروش و داده‌ها را مدیریت می‌کند و تجزیه و تحلیل ارائه می‌دهد.
 • بازاریابی ایمیلی، که کل فرآیند بازاریابی ایمیلی را تسهیل می‌کند. این سیستم شامل تنظیم فرم‌های ایجاد لید و همچنین انواع گزارش‌ها برای پیگیری نتیجه است.
 • رسانه‌های اجتماعی، که بسیاری از جنبه‌های بازاریابی رسانه‌های اجتماعی، از جمله انتشار محتوا، زمان‌بندی، نظارت و تجزیه و تحلیل را خودکار می‌کنند.
 • گردش کار اتوماسیون بازاریابی، که عنصر انسانی را از فرآیندهای بازاریابی حذف می‌کند.
 • مدیریت لید، که ایجاد لید، امتیازدهی و استفاده از لیدهای فروش یا بازاریابی را خودکار می‌کند.
 • تجزیه و تحلیل، که داده‌ها را در قالب تصویری نشان می‌دهد و الگوهای موجود در بازار و داده‌های مشتری را شناسایی می‌کند.
 • قیمت‌گذاری، که به تنظیم ساختارهای قیمت‌گذاری رقابتی، معمولاً در یک محیط تجارت الکترونیک کمک می‌کند. به عنوان مثال می‌توان به تست A/B یا برآورد تقاضا اشاره کرد.
 • تبلیغات دیجیتال، که بسیاری از فرآیند ایجاد آگهی و استراتژی‌های پیشنهاد قیمت را در کانال‌های دیجیتال اصلاح و خودکار می‌کند.
 • وفاداری مشتری، که اجزای کلیدی را در ارتقا و مدیریت برنامه‌های وفاداری خودکار می‌کند.

 

مزایای اتوماسیون بازاریابی

اتوماسیون بازاریابی به مشاغل بزرگ و کوچک کمک می‌کند. این امر منجر به رشد، جذب مشتری، فروش مکمل و افزایش فروش شده و به بسیاری از جنبه‌های دیگر بازاریابی و فروش دیجیتال کمک می‌کند.

مارکتینگ اتومیشن باعث بازاریابی موثرتر می‌شود و به تیم‌های بازاریابی اجازه می‌دهد کارهای بیشتری را با تلاش کمتری انجام دهند. در ادامه برخی از مزایای کلیدی مارکتینگ اتومیشن آورده شده است:

 

نرخ تبدیل بالاتر

هنگامی که کمپین‌های بازاریابی از طریق اتوماسیون بازاریابی انجام می‌شوند، داده‌های مشتری شناسایی شده و هدف قرار دادن افراد مناسب آسان می‌شود. زمانی که پیشنهادات مناسب به مخاطبین مناسب ارائه شود، شانس فروش بسیار بیشتر است.

 

هدررفت کمتر زمان و منابع

داده‌های درآمدی که از سیستم CRM به دست می‌آید، دید کاملی را در مورد اینکه چه چیزی دارای عملکرد صحیح است و چه چیزی نیست را فراهم می‌کند. این بدان معناست که بازاریابان می‌توانند برنامه‌ریزی بر اساس شهود خود را متوقف کنند. آن‌ها می‌توانند از داده‌ها برای تصمیم‌گیری آگاهانه استفاده کنند، به ویژه در مورد ادامه سرمایه‌گذاری در کمپین‌هایی که ممکن است بازده مالی لازم را ارائه نکنند.

 

نظم در اجرا

اتوماسیون بازاریابی باعث می‌شود همه چیز منظم‌تر اجرا شود. تراکنش‌ها را مرتب می‌کند، فعالیت‌ها را همسو می کند، برنامه های قابل انجام ایجاد می کند و تیم های داخلی را برای دستیابی به اهداف همسو می کند.

 

افزایش بهره ‌وری کارکنان

با راه‌حل مناسب اتوماسیون بازاریابی، کارمندان شما دیگر وقت خود را صرف کارهای دستی و تکراری نمی‌کنند. آن‌ها می‌توانند روی مسائل استراتژیک تمرکز کنند. اتوماسیون بازاریابی وظایف آن‌ها را آسان‌تر، سازنده‌تر و جذاب‌تر می‌کند.

 

بهینه‌سازی رشد درآمد

به دلیل قابلیت‌های نرم‌افزار اتوماسیون بازاریابی، به راحتی می‌توانید درآمد کسب کنید و درآمد خود را افزایش دهید.

 • ذخیره داده بین تیم‌های فروش و بازاریابی حذف می‌شوند.
 • مقدار پولی که صرف برنامه‌های بازاریابی می‌شود می‌شود.
 • لیدهای واجد شرایط بازاریابی، سریعتر تولید می‌شوند.
 • پروفایل‌های کلیدی به راحتی شناسایی می‌شوند.
 • نتایج کمپین به لطف داده‌های کامل مشتری بهبود می‌یابد.
 • توانایی هدایت مشتریان بالقوه در سفر خرید با ارسال پیام‌های مناسب در زمان مناسب از طریق کانال مناسب بیشتر می‌شود.
 • اندازه‌گیری و سنجش هر مرحله از چرخه خرید بهبود می‌یابد.
 • کمپین‌های موثر و استراتژی‌های ورود به بازار شناسایی می‌شود.
 • امکان پیش‌بینی کمپین‌های بازاریابی با کمک تجزیه و تحلیل‌ها وجود دارد.

 

ارتقای حفظ مشتری

پس از به دست آوردن مشتری، بازاریابی به پایان نمی‌رسد. حفظ مشتری به اندازه جذب مشتری ضروری است. اتوماسیون بازاریابی از برنامه‌هایی برای ایجاد وفاداری در مشتریان پشتیبانی می‌کند. فرصت‌های فروش و فروش مکمل و سایر ابتکارات را فراهم می‌کند که روابط قوی و پایدار با مشتری ایجاد شود.

 

سخن آخر

مارکتینگ اتومیشن از نرم افزاری برای خودکار سازی فرآیند بازاریابی یکنواخت استفاده می‌کند. بخش‌های بازاریابی می‌توانند کارهای تکراری مانند بازاریابی ایمیلی، پست‌گذاری در رسانه‌های اجتماعی و حتی کمپین‌های تبلیغاتی را خودکار کنند. این کار نه‌تنها باعث افزایش کارایی می‌شود، بلکه تجربه مشتری نیز بهبود می‌یابد. اتوماسیون بازاریابی فرآیند اجرای کمپین‌ها را تسهیل کرده و تاثیر بسیاری بر رشد کسب و کار خواهد داشت. 

 

:منابع

oracle

salesforce

 

عضویت در خبرنامه

اگر به مطالب جدید در حوزه تبلیغات هوشمند علاقه‌مندید، ایمیل خود را وارد کنید.

Loading

پست‌های مرتبط

محاسبه نرخ ctr

نرخ کلیک (CTR) چیست و چگونه محاسبه می‌شود؟

    نرخ کلیک (ctr) نسبت کلیک به نمایش در یک کمپین تبلیغاتی است. CTR با در نظر گرفتن تعداد کلیک‌های یک کمپین تبلیغاتی، تقسیم آن بر نمایش کلی و سپس بیان رقم حاصل بر حسب درصد محاسبه می‌شود. به عنوان مثال، اگر یک شرکت یک کمپین تبلیغاتی را اجرا کند که 10000 بازدید و 500 ایجاد کند، CTR آن کمپین…

عملکرد تبلیغات نمایشی

ارزیابی عملکرد تبلیغات نمایشی

هنگامی که کمپین نمایشی خود را بهینه‌سازی کرده و منتشر کردید، اهمیت بسیاری دارد که عملکرد آن را در حالی که در حال اجراست، اندازه‌گیری کنید. معیارهای سنجش تبلیغات نمایشی، تعداد دفعات دیده شدن تبلیغ شما، تاثیر آن در جلب توجه و اینکه آیا تبلیغ شما برای کسب و کار شما سبب ایجاد درآمد شده است یا خیر را…

تبلیغات نمایشی چیست

تبلیغات نمایشی چیست؟

  اولین تبلیغ بنری در وب در سال 1994 ظاهر شد و یک تبلیغ در قاب مستطیلی کوچک برای AT&T در وبسایت wired.com بود. از آن زمان تا سال‌ها بعد، اصول تبلیغات نمایشی تا حد زیادی ثابت باقی ماند. تبلیغات نمایشی یا بنر تبلیغاتی، شامل بنری در یک وبسایت است که از دیگر اجزای وبسایت متمایز است و کاملاً…